Jaką prędkość internetu zapewni nam skrętka?

Błyskawicznie postępująca cyfryzacja sprawiła, że internet stał się powszechny. Korzysta z niego praktycznie każdy, nawet się nad tym nie zastanawiając. Dostęp do internetu mamy wszędzie – w pracy, w domu, w kawiarni, na zakupach czy we własnym telefonie. To nieocenione narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Sam dostęp to jednak nie wszystko. Najbardziej liczy się prędkość internetu, czyli szybkość, z jaką są wysyłane i odbierane dane. Wyjaśniamy, jaką prędkość internetu zapewnia tak zwana skrętka (kabel skrętkowy).

Jaką prędkość internetu zapewnia skrętka?

Skrętka to rodzaj łącza sygnałowego. Jego nazwa związana jest z budową przewodu, który składa się z jednego lub kilku skręconych kabelków. Taka konstrukcja pozwala uniknąć zakłóceń elektromagnetycznych. Zastosowanie odpowiedniego łącza wpływa na prędkość internetu, w tym również na występowanie opóźnień (zwanych potocznie ping). Jest to ważny parametr – szczególnie dla graczy online czy osób, które korzystają z wideokonferencji (czyli potrzebują szybkiego internetu do użytkowania w czasie rzeczywistym). Niemniej szybki internet jest dziś potrzebny każdemu z nas.

Do niedawna największą popularnością cieszyły się skrętki (typu 3), umożliwiające przesył danych z prędkością do 10 Mb/s. Obecnie w tym segmencie rynku najwyżej cenione są skrętki kategorii 6. Zapewniają prędkość sięgającą do 10 Gb/s. Chętnie wybierane są jednak również skrętki kategorii 5. Można dzięki nim uzyskać prędkość do 1 Gb/s.

Skrętka – rodzaje

Skrętka to dość ogólna nazwa przewodów teleinformatycznych. Okazuje się, że do wyboru jest kilka rodzajów kabla, a mianowicie:

  • Skrętka nieekranowa (UTP) – o tej skrętce wspominaliśmy już w kontekście możliwości, jaki oferuje. Taka skrętka jest zbudowana z kilku par kabelków, które są ułożone symetrycznie. Jest relatywnie tania, a ponadto sprawdza się bez zarzutu.
  • Skrętka ekranowa (STP) – jest to zdecydowanie rzadziej używana skrętka; ze względu na dość zaawansowaną technologię i konieczność montażu zgodnie z wiedzą dotyczącą ekranowania. Tego typu okablowanie stosuje się w miejscach, gdzie występuje duży poziom zakłóceń elektromagnetycznych.
  • Skrętka foliowana (FTP) – w tego typu skrętce ochronę przed zakłóceniami zapewnia specjalna folia (jak sama nazwa wskazuje).

Jak można się domyślić – najlepszym wyborem do domu, mieszkania czy firmy jest skrętka nieekranowa. Taka skrętka zapewni prędkość internetu do 10 Gb/s (w zależności od konkretnej kategorii). Na rynku można znaleźć również przewody hybrydowe, czyli połączenie cech skrętek ekranowych i nieekranowych.

Od czego zależy prędkość internetu?

Obecnie operatorzy świadczą swoje usługi w różnych technologiach (bezprzewodowej i przewodowej). Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję – prędkość internetu zależy tutaj w dużej mierze od rodzaju okablowania. Wybierając technologię przesyłu (a następnie rodzaj okablowania) i prędkość oferowaną przez dostawcę, zwróć uwagę na własne potrzeby i preferencje. Zastanów się, ilu użytkowników będzie korzystać z sieci i jak duże ilości danych będziesz odbierał lub wysyłał.