Jak poprawnie zamontować gniazdo na kablu cat 7a

S/FTP

 

Zajmujesz się instalacją kabli sieciowych u dostawców internetu? Jesteś domowym majsterkowiczem i niestraszne Ci wszelkie prace instalacyjne? Może po prostu zamierzasz zmienić router i dostawcę internetu? Dowiedz się jak zainstalować gniazdo na kablu sieciowym kategorii 7a.

 

Co to jest Kabel cat 7a?

 

Kabel BiTLAN S/FTP cat. 7 jest przeznaczony do transmisji danych, dźwięku, a także obrazu telewizyjnego. Wykorzystywany jest również w sieciach komputerowych o przepustowości maksymalnej do 10Gb/s. Przewód spełnia wymagania kategorii 7 i produkowany jest zgodnie ze standardem okablowania do budynków według norm PN-EN 50173-1, ISO/IEC 11801-1 oraz IEC 61156-5.

 

Niewątpliwą zaletą przewodu jest wspólne i indywidualne ekranowanie par. To rozwiązanie znacząco wpływa na poprawę parametrów teletransmisyjnych. Dodatkowo chroni przed zakłóceniami zewnętrznymi oraz tymi występującymi pomiędzy parami. Dzięki temu można go stosować w obciążonych sieciach przemysłowych. Będzie działać niezawodnie nawet tam, gdzie występują zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne.

 

Przewód posiada bezhalogenową powłokę LSOH.  Dzięki specjalnej technologii produkcji powłoka ta nie rozprzestrzenia płomienia i posiada bardzo niską emisyjność dymów według normy PN-EN 50268 oraz IEC 61034-1(2). W ograniczonym stopniu wydziela gazy korozyjne według normy PN-EN 50267. Spełnia także normę IEC 60754-2, dzięki której możliwe jest zastosowanie kabla wszędzie tam, gdzie trzeba spełnić podwyższone wymagania przeciwpożarowe. Kabel S/FTP cat.7 jest rodzajem kabla teleinformatycznego, który otrzymał certyfikaty CPR i DoP. Głównym materiałem, z którego produkowany jest kabel, są żyły miedziane. Konstrukcja przewodu składa się z parowanych żył trójek i czwórek.

 

Jakich narzędzi potrzebujemy do zamontowania kabla BiTLAN S/FTP cat 7a?

 

Do zamontowania gniazda będą nam potrzebne: striper, ucinaczki, nóż tapicerski i kleszcze. Pierwszym etapem jest założenie osłony uszczelniającej, która w gotowym połączeniu pełnić będzie funkcję odgiętki. Ściągamy osłonę kabla na długości około 4 centymetrów. Długość ta umożliwi łatwe przygotowanie kabla. Następnie rozplatamy siatkowy ekran przewodu i owijamy go wokół jego ośrodka. Dzięki temu ekran będzie miał doskonały kontakt z obudową gniazda.

 

Kolejnym krokiem jest rozchylenie poszczególnych par w przewodzie. Na każdej należy przyciąć ekran na odpowiednią długość. Pary powinny być ustawione według kolejności, podyktowanej oznaczeniami kolorystycznymi na gnieździe, do którego następnie wpinamy każdą z nich. Przewody zaciskamy w gnieździe przy pomocy kleszczy. Umożliwiają to specjalne miejsca na obudowie gniazda, które należy mocno ścisnąć. Ostatnim etapem jest założenie osłonek gniazda i osłony uszczelniającej. Tak zrobiony kabel jest gotowy do podłączenia do sieci teleinformatycznej.