Jak prawidłowo dobrać przewody do sieci wewnętrznej w Twojej firmie?
Sprawne działanie sieci wewnętrznej w firmie to kluczowy czynnik, który wpływa na jej efektywność. W dzisiejszych czasach wszystko opiera się na łączności, komunikacji, internecie i technologii. Bez tego nie byłaby możliwa tak intensywna praca przedsiębiorstw, a dzięki temu tak wysokie zyski. Światłowody to najlepszy wybór, jeśli dla naszej firmy liczy się wydajność i zachowanie korzystnej sytuacji finansowej.
Kable światłowodowe- co to jest?
Światłowody to kable, które wykonane są z włókien szklanych i domieszek tworzywa sztucznego. Celem ich działania jest transmisja danych przez prowadzenie impulsów światła. Są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, a ich ogromną zaletą jest przesyłanie danych z bardzo wysoką prędkością. Ich budowa zależy od tego, jakie będą mieć zastosowanie i na jaką odległość będzie odbywać się przesył. Możemy wyróżnić włókna światłowodowe jednomodowe i wielomodowe- w zależności od ilości fal świetlnych.
Budowa światłowodu
Trzy podstawowe elementy każdego kabla światłowodowego to: rdzeń, płaszcz i pokrycie. Rdzeń to kluczowy element, który umożliwia transmisję fali świetlnej. Płaszcz stanowi ochronę rdzenia i zapewnia próg załamania światła. Z kolei pokrycie chroni wnętrze światłowodu przed uszkodzeniami mechanicznymi, na które kabel jest narażony podczas transportu czy instalacji. Wykonywane jest z takich tworzyw jak polietylen lub poliwinit, które są odporne na wilgoć, skrajne temperatury i promieniowanie ultrafioletowe. Kilkuwarstwowe pokrycie stanowi bardzo dobrą amortyzację.
Rodzaje kabli światłowodowych
Zwracając uwagę na potrzeby rynku i pojawiające się nowe wymagania, powstały kable światłowodowe o specjalnej konstrukcji. Są to kable zewnątrzbudynkowe, wewnątrzbudynkowe, uniwersalne oraz specjalne. Te pierwsze są odporne na warunki atmosferyczne i środowiskowe, np. gryzonie. Są wypełnione żelem przeciwwilgociowym.
Kable wewnątrzbudynkowe charakteryzują się niską emisją szkodliwych gazów w czasie pożaru. Okablowanie uniwersalne sprawdza się i na zewnątrz, i w środku. Nie dość, że jest odporne na różne warunki pogodowe, to również nie powoduje rozprzestrzeniania się ognia w trakcie zapłonu jakiejś części budynku. Kable specjalne mają zastosowanie w specjalistycznych dziedzinach, na przykład w przemyśle górniczym lub kanalizacjach ściekowych. Są używane w wyrobiskach węgla kamiennego lub brunatnego.
Różne firmy mają różne wymagania, kiedy chodzi o sieci wewnętrzne. Kable światłowodowe potrafią im sprostać i stanąć na wysokości zadania. Różnorodna specyfikacja okablowania powoduje, że każde przedsiębiorstwo znajdzie coś dla siebie wśród mnogości typów i cech kabli światłowodowych. Duża wydajność i dobry stosunek jakości do ceny to kolejne zalety, które na pewno przekonają przedsiębiorców i firmowych informatyków do umieszczenia takiego okablowania w swojej sieci.